Refrakcyjna wymiana soczewki co jak gdzie i kiedy?

[REKLAMA]

W poradni okulistycznej przeprowadzana jest refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) korygująca wady wzroku. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym a realizowany jest przez doświadczonych specjalistów. Lekarze wykonują również niezbędną diagnostykę wad wzroku, dobierają soczewki wewnątrzgałkowe, dopasowane do rozmiarów oka pacjenta. Osobom z zaćmą wszczepiane są soczewki trójogniskowe które umożliwiają zarówno widzenie z bliska jak i widzenie z daleka.

Refrakcyjna wymiana soczewki – na czym polega?

Wymiana soczewki jest jedną z bezpiecznych metod korekcji wad wzroku, jej celem jest usunięcie naturalnej soczewki oka (przejrzystej lub zmętniałej) i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrz gałkową niepodatną na zmętnienie. W wyniku zabiegu okulistycznego pacjent uzyskuje wysoką ostrość wzroku bez konieczności dodatkowej korekcji to znaczy bez potrzeby noszenia okularów. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na skorygowanie istniejących zaburzeń a jej efekt utrzymuje się do końca życia, ponadto zapobiega powstawaniu zaćmy.

Na wybór soczewki wpływają takie parametry jak:

  • Długość oka.
  • Zdolność refrakcyjna rogówki.
  • Głębokość komory oka.
  • Naturalny rozmiar soczewki.
  • Istniejące schorzenia narządów wzroku.

Korekcja wad wzroku dzięki RLE

Zabieg okulistyczny RLE to niezawodny sposób na korekcję takich wad wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, a ostatnio także astygmatyzm o niemal każdym nasileniu. Wcześniej osoby z takimi wadami wzroku mogli nosić tylko okulary lub soczewki kontaktowe. A było to dość uciążliwe ze względu na rozmiar i wagę okularów, zniekształcenie obrazu wraz ze zmianą jego rozmiaru oraz obecność defektów pola widzenia. Praktycznie wszystkie te problemy są dziś rozwiązywane przez sztuczne soczewki, które tworzą obrazy o optymalnej jakości i rozmiarze dokładnie na siatkówce.

Jednocześnie usunięcie naturalnej soczewki oka skutecznie rozwiązuje problem związanej z wiekiem dalekowzroczności – starczowzroczności, której prawdopodobieństwo wzrasta po 40 roku życia. Procesowi temu towarzyszy stopniowa utrata zdolności skupiania się na widocznych przedmiotach znajdujących się w pobliżu i jest korygowana przez okulary do czytania. Refrakcyjna wymiana soczewki jest zalecana pacjentom z początkami zaćmy, gdy ich naturalna soczewka uległa zmętnieniu. Nowoczesne trójogniskowe soczewki wewnątrz gałkowe pozwalają rozwiązać ten problem, zapewniając dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Wszczepienie soczewki trójogniskowej

Soczewka jednoogniskowa zapewnia doskonałe widzenie na odległość, ale pacjent będzie czytał w okularach. Wszczepienie soczewki trójogniskowej zapewnia doskonałe widzenie z bliska i z daleka. W poradni okulistycznej stosowane są najwyższej jakości soczewki kompatybilne ze środowiskiem oka pochodzące od uznanych na całym świecie producentów.

Sztuczne soczewki trójogniskowe to innowacyjne soczewki wewnątrz gałkowe o złożonej optyce. Źródło światła znajduje się w trzech ogniskach, co sprawia, że pacjent będzie widział równie dobrze z każdej odległości. Soczewki te sprawdziły się w złych warunkach oświetleniowych (istotne podczas jazdy samochodem wieczorem lub w nocy, a także podczas oglądania telewizji przy słabym oświetleniu). Po wszczepieniu soczewki trójogniskowej widzenie zostaje przywrócone u pacjentów w każdym wieku przy braku konieczności rozwiązania problemów z rogówką i siatkówką.

Wykonanie refrakcyjnej wymiany soczewki to poważny krok, który pacjent podejmuje wraz z okulistą. Dlatego, jeśli ktoś zamierza poddać się takiemu zabiegowi okulistycznemu, najlepiej skontaktować się ze sprawdzonym specjalistą w poradni okulistycznej posiadającej wyposażenie techniczne pozwalające na wykonanie tego rodzaju korekty wzroku. Chcesz dowiedzieć sie więcej sprawdź https://www.citomed.pl/

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.