Kolorystyka jest wykorzystywana z dużą starannością w aranżacji wnętrz. Na pierwszy rzut oka wybór kolorów w takim czy innym pomieszczeniu może wydawać się prosty, biorąc pod uwagę fakt, że znasz swoje preferencje.
Jednak profesjonalny wynik opiera się na dobrej znajomości kombinacji kolorów, ale także na wytwarzanych przez nie efektach psychologicznych. Możesz zmienić swój nastrój lub sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe i jaśniejsze lub stworzysz intymną atmosferę, dzięki dobranym kolorom. Dlatego kolor odgrywa kluczową rolę w aranżacji wnętrz, wpływa na nasze emocje i może przekształcać przestrzeń. Aby przypadkowo nie wykorzystać kolorów w swoim projekcie, zapoznaj się ze szczegółami w poniższych wierszach.
Użycie kolorów – podstawowe zasady
Podobnie jak w malarstwie, wykorzystanie kolorów w aranżacji wnętrz opiera się na kilku podstawowych zasadach, które zaczynają się od dobrze znanego koła barw.
Kolory dopełniające (przeciwne) – są to kolory diametralnie przeciwstawne na kole barw, są to: czerwony – zielony, żółty – fioletowy, niebieski – pomarańczowy. Są zwykle używane w niewielkich ilościach jako kolor akcentujący.
Kolory triady – tworzą trójkąt na kole barw takich jak żółty, niebieski i czerwony lub pomarańczowy, zielony i fioletowy. Mogą być używane jako kolory akcentujące, ale muszą być bardzo dobrze wyważone, aby nie uzyskać efektu załadowanego aparatu.
Kolory analogiczne (obok siebie) – to kolory umieszczone obok siebie na kole barw (tworzące grupę), takie jak żółty, żółto-pomarańczowy i pomarańczowy.
Kolory monochromatyczne – użyj jednego koloru, ale w ciemniejszych lub jaśniejszych odcieniach (pomyśl, że miesza się go z bielą lub czernią i uzyskuje się różne odcienie).
Ciepłe i chłodne kolory – służą do tworzenia nastroju w pomieszczeniu. Chłodne kolory to niebieski, zielony, fioletowy i ciepły czerwony, żółty, pomarańczowy.
Niekolory – nie znajdują się w kręgu kolorów, ale odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrz; są czarno-białe. Jeśli biały jest obok koloru, obniża jego wartość, zamyka go. Zamiast tego czerń umieszczona obok koloru oświetla go.
Wskazówki dotyczące wyboru kolorów
Pomyśl o każdym pokoju osobno. Ile czasu zazwyczaj spędzasz w tym pokoju jednego dnia io której godzinie? Używasz go do relaksu czy jako miejsce do pracy?
Jaki nastrój ma wywołać kolor? Na przykład w kuchni możesz chcieć poczuć się bardziej energiczny. W sypialni możesz chcieć dodać odrobinę tajemniczości.
Należy obserwować, kiedy słońce wchodzi do pokoju, o której porze dnia, rano, po południu lub wcale (w zależności od orientacji pomieszczenia). Weź również pod uwagę sztuczne światło. Kolor bardzo się różni w zależności od źródła światła.
Zwróć uwagę, jak duży jest pokój. W zależności od tego aspektu użyj cieplejszych lub ciemniejszych kolorów. Jasne kolory dają wrażenie większej przestrzeni, a ciemne sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze.