Prawidłowa pielęgnacja olejowanej i olejowoskowanej podłogi

[REKLAMA]

Drewniana podłoga jest ozdobą każdego wnętrza. Popularnością cieszą się podłogi pokryte olejowoskiem. Wyróżnia je naturalny wygląd, jednocześnie taka podłoga wymaga pielęgnacji.

Jeszcze do niedawna największym zainteresowaniem cieszyły się podłogi drewniane pokryte lakierem. Było to standardowe rozwiązanie spotykane w wielu domach. Bardzo wiele osób decydowało się na zakup desek lakierowanych lub surowych, które po wycyklinowaniu były pokrywane warstwą lakieru. Obecnie jest to stosunkowo mało popularne rozwiązanie. Znacznie większym zainteresowaniem cieszą się podłogi pokryte tak zwanym olejowoskiem.

Olej czy olejowosk?

Podłoga olejowana w dużym stopniu różni się od tej pokrytej olejowoskiem. Chociaż potocznie oba rodzaje podłóg określa się tą samą nazwą, rodzaj zastosowanego wykończenia ma ogromne znaczenie. Tak naprawdę podłogi pokryte samym olejem stanowią niewielki odsetek sprzedawanych produktów.

Podłogi olejowane

Podłoga drewniana pokryta olejem wyróżnia się przede wszystkim estetycznym, bardzo naturalnym wyglądem. Często jej wygląd jest bardzo zbliżony do naturalnego drewna. Niestety takie rozwiązanie ma także swoje minusy. Przede wszystkim taka podłoga wymaga stosunkowo częstej pielęgnacji. Olej dobrze wnika w strukturę drewna i dzięki temu zabezpiecza je od środka. Niestety na zewnątrz podłoga nie ma praktycznie żadnej ochrony, co oznacza, że jest narażona na uszkodzenia.

Dużym problemem jest między innymi fakt, że taką podłogę można stosunkowo łatwo zaplamić, czasem wystarczy wylać na jej powierzchnię zwykłą wodę, żeby na powierzchni drewna zostały wyraźne ślady. Jednocześnie będzie wymagała systematycznej impregnacji – co pół roku należy nałożyć warstwę oleju. Jest to więc dosyć duże utrudnienie dla użytkowników takiej podłogi, którzy muszą pamiętać o regularnej renowacji, w przeciwnym wypadku będzie ona narażona na jeszcze większe uszkodzenia.

Podłogi pokryte olejowoskiem

Ponieważ sam olej stanowi dosyć słabe zabezpieczenie drewna, producenci wprowadzili nowe rozwiązanie, czyli tak zwany olejowosk. Jest to preparat złożony z oleju oraz wosku, który łączy zalety obu tych substancji. W czasie nakładania takiego preparatu na powierzchnię drewna, olej wnika w strukturę materiału i zabezpiecza podłogę od środka. Jednocześnie wosk pozostaje na zewnątrz, tworząc stosunkowo twardą warstwę ochronną.

Dzięki takiemu rozwiązaniu podłoga drewniana staje się dużo bardziej trwała i odporna na powstawanie plam. Płyny wylane na powierzchnię drewna zabezpieczonego olejowoskiem nie będą wnikać w głąb desek i nie zostawią trwałych śladów. Takie rozwiązanie jest więc sposobem na znaczne przedłużenie żywotności podłogi, która przez wiele lat zachowa idealny wygląd. Dzięki regularnemu powtarzaniu zabiegów pielęgnacyjnych oraz nanoszeniu odpowiedniego preparatu do impregnacji, można zapewnić skuteczną ochronę drewna przed uszkodzeniami. Podłoga olejowana będzie odporna na działanie płynów, ale także na powstawanie zarysowań.

2

Pielęgnacja podłogi pokrytej olejowoskiem

Wykorzystanie olejowosku pozwala na osiągnięcie bardzo estetycznego efektu. Jednocześnie takie pokrycie nie jest tak trwałe jak lakier . W czasie użytkowania cienka warstwa wosku znajdująca się na powierzchni drewna będzie stopniowo ulegać ścieraniu. Warto brać pod uwagę, że ścieranie nie nastąpi równomiernie – będzie dotyczyło przede wszystkich tych miejsc, które są intensywnie użytkowane. Większości podłóg olejowosk będzie ścierać się miejscowo po 5-7 latach użytkowania. Aby zapewnić odpowiednią pielęgnację podłogi olejowanej trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • podłogę najlepiej pielęgnować raz do roku,
  • należy stosować odpowiednie preparaty przeznaczone specjalnie do mycia podłóg pokrytych olejowoskiem,
  • trzeba wybierać wysokiej jakości impregnat, który pozwoli na skuteczne zabezpieczenie powierzchni drewna.

Impregnacja wbrew pozorom nie zajmuje bardzo dużo czasu i pozwoli na uzupełnienie warstwy wosku, która uległa starciu w czasie użytkowania podłogi. Taki zabieg poprawi również wygląd drewna. Dzięki impregnacji wykonanej przy użyciu dobrego preparatu można pozbyć się mniejszych uszkodzeń w postaci płytkich rys. Podłoga drewniana poddana właściwej pielęgnacji odzyska świeży wygląd i będzie wyglądała jak nowa.

Warto pamiętać, że pokrycie podłogi odpowiednią warstwą ochronną, będzie skutecznie zabezpieczać powierzchnię drewna przed uszkodzeniami. Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przy użyciu odpowiednich preparatów będą więc doskonałym sposobem na przedłużenie żywotności drewna. Dzięki właściwemu zabezpieczaniu podłogi można skutecznie uniknąć konieczności cyklinowana, a drewno zachowa idealny, estetyczny wygląd pomimo upływu wielu lat.

Podłoga olejowana to doskonała inwestycja dla wszystkich osób, które szukają estetycznego, a także trwałego rozwiązania. Przed zakupem takiej podłogi warto się upewnić, że została ona zabezpieczona wysokiej jakości olejowoskiem, który zapewni jej dobrą ochronę przed uszkodzeniami. Jednocześnie trzeba pamiętać, że taka podłoga może szybko ulec uszkodzeniu i stracić piękny wygląd, jeśli nie będzie poddawana systematycznej pielęgnacji. Warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia podłogi jest regularne wykonywanie odpowiednich zabiegów oraz używanie środków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji tego rodzaju podłóg. Wbrew pozorom nie jest to wcale bardzo trudne, ani pracochłonne zadanie. Dosyć szybko można samodzielnie zaimpregnować podłogę o stosunkowo dużej powierzchni i zapewnić jej tym samym odpowiednią, skuteczną ochronę.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz podłogi drewniane: http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane

One thought on “Prawidłowa pielęgnacja olejowanej i olejowoskowanej podłogi

  1. ladyss

    12 grudnia, 2016 at 4:29pm

    Pielęgnacja każdej podłogi jest ważna, a szczególnie już właśnie drewnianej. Niezabezpieczona może na prawdę dużo szybciej ulec zniszczeniu. Podłogi drewniane te z artcore wyglądają na prawdę bardzo ciekawie, jednak ja bym bardziej chciała stawiać na matowe wykończenia, dużo bardziej one mi się podobają.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.