Wrastające paznokcie, odciski lub ciężko gojące się rany na stopach, to tylko niektóre z wielu powszechnie spotykanych problemów dotyczących naszych stóp. Często spotkać możemy osoby potrzebujące kompleksowej opieki nad stopami oraz kompetentnej i złożonej diagnostyki tych zmian. Jak więc prawidłowo zadbać o nasze stopy oraz do kogo się udać gdy pojawi się problem? Jakie są powszechnie spotykane choroby stóp, jak ich uniknąć oraz jak sobie radzić w momencie złapania infekcji? Specjalistą, który pospieszy nam z pomocą jest podolog, czyli w dużym skrócie specjalista od stóp. O tym kim jest oraz gdzie go szukać, możesz przeczytać poniżej.
Czym zajmuje się podolog?
Podolog to osoba, która w kompleksowy sposób zajmuje się pielęgnacją stóp, przyjmująca w specjalistycznym gabinecie podologicznym Poznań.
Podstawowym zadaniem podologa jest więc:
- profilaktyka,
- diagnozowanie,
- leczenie chorób stóp.
Specjalista ten przeciwdziała powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp, a w przypadku zaniedbań wykonuje on odpowiednio dobrane terapie bądź zabiegi, mające za zadanie skuteczną poprawę, oraz zniwelowanie wszelkich niechcianych stanów chorobowych, bądź estetycznych.
Ponadto, osoba ta jest skutecznym i profesjonalnych doradcą, który udzieli pacjentowi wszelkich potrzebnych mu wskazówek potrzebnych do wykonania odpowiedniej pielęgnacji stóp, zastosowania właściwych mu preparatów, oraz potrzebnych środków. Posiada on także kompletną wiedzę z zakresu protetyki odciążania miejsc szczególnie zagrożonych, z użyciem specjalnych opatrunków, klamr zabezpieczających itd.
Szybkie rozpoznanie chorób stóp
Warto wspomnieć także, że podolog to osoba kompetentna do konsultacji osób z grupy ryzyka, czyli cukrzyków, czy chorych na hemofilie albo choroby reumatyczne. Ich wczesne rozpoznanie pozwala uniknąć niebezpiecznych zagrożeń oraz zwiększa szanse na powstrzymanie rozwijających się zmian, na przykład zespołu stopy cukrzycowej.
Kto powinien udać się na wizytę do gabinetu podologicznego?
Podolog zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką chorób stóp. Zajmuje się on więc chorobami takimi jak:
- stopa cukrzycowa;
- wrastający paznokieć- podolog zakłada specjalne klamry korygujące na ten paznokieć,
- grzybica paznokci,
- odciski, nagniotki, modzele,
- zmiany kształtu lub struktur paznokcia – specjalista może nawet go zrekonstruować,
Jak również wykonuje specjalistyczne opatrunki na stopach, piętach, oraz pomaga w doborze odpowiednich protez, czy też udziela profesjonalnych porad odnośnie pielęgnacji stóp i ich profilaktyki. Jeżeli szukamy profesjonalnej pomocy, należy wybrać specjalistyczny gabinet podologiczny Poznań.
Schorzenia, z którymi warto udać się do specjalisty
Do podologa powinny udać się pacjenci borykający się z problemem suchych, pękających pięt. Jest to często spotykana dolegliwość, związana jest ona z tym, że skóra pięt jest zdecydowanie grubsza, a więc i bardziej podatna na rogowacenie czy przesuszenie. Inna choroba wymagająca pomocy podologa, to pojawiające się na skórze stóp brodawki, czy też zmiany o żółtej bądź zielonej barwie. Wywoływane są przez wirusa HPV. Należy w szybkim czasie skonsultować się wtedy z odpowiednim specjalistą, ponieważ mogą one w szybkim czasie zainfekować zdrową skórę pacjenta. Inne powszechnie występujące dolegliwości to niechciane przez nas odciski. Są to zrogowaciałe zmiany umiejscowione na naszych stopach, a powstają głównie poprzez ucisk, najczęściej poprzez noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia. Choć jest to często występująca dolegliwość, okoliczności bólowe mogą być tutaj znaczne oraz uniemożliwiające pacjentowi swobodne poruszanie się. Jeśli zmagamy się z którymś z tych stanów chorobowych, warto zaufać profesjonalnej opiece podologa, który pomoże pozbyć się nam niechcianego problemu.