Terapia atopowego zapalenia skóry opiera się w dużej mierze na właściwej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu jest wyrobienie pewnych nawyków, które będą powielane zarówno w okresach zaostrzenia objawów chorobowych, jak i cyklach remisji. Widząc pierwsze objawy AZS, musimy działać.
Jak dbać o skórę atopową?
Podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest utrzymanie optymalnego poziomu jej nawilżenia i przywrócenie równowagi hydrolipidowej. Chory powinien stosować preparaty nawilżające i emulsje, które skutecznie zahamują rozwój bakterii pogarszających stan skóry i złagodzą swędzenie. Zwykłe balsamy i kremy drogeryjne nie podołają temu zadaniu.
Do pielęgnacji skóry atopowej wykorzystuje się emolienty, czyli kosmetyki apteczne o unikalnym składzie i wysokiej tolerancji przez wrażliwą i podrażnioną skórę. Atopowe zapalenie skóry jest przypadłością, z którą można efektywnie walczyć, o ile wykorzysta się dedykowane środki pielęgnacyjne. Im szybciej zauważymy objawy AZS i podejmiemy leczenie, tym kuracja przyniesie lepsze efekty.
Leczenie ostrych objawów chorobowych
W okresach kiedy objawy, przybierają na sile, świąd jest bardzo dokuczliwy, a zmiany skórne obejmują duży obszar ciała, dermatolog może zalecić kurację farmakologiczną. Niestety, mimo usilnych starań dermatologów, nie wynaleziono jeszcze jednego leku, który byłby w stanie zwalczyć wszystkie objawy chorobowe.
Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na łagodzeniu objawów: zmniejszeniu swędzenia oraz utrzymaniu właściwego nawilżenia skóry. Oprócz stosowania środków farmakologicznych oraz emolientów dermatolog może zalecić fototerapię, czyli kurację światłem.
Oczywiście, to tylko element wspomagający terapię i nie powinien być stosowany zamiennie do leczenia sterydami. Bardzo istotnym elementem procesu leczenia jest również dieta, która eliminuje wszelkie możliwe alergeny. Po wykorzystaniu wszystkich możliwości lekarz może zadecydować o zapisaniu leków immunosupresyjnych bądź antyhistaminowych.
Eliminacja czynników ryzyka
Osoby, u których zdiagnozowane atopowe zapalenie skóry, powinny zwracać szczególną uwagę na sposób pielęgnacji skóry, aby wyeliminować wszelkie czynniki wywołujące podrażnienia.
Ubrania, które mają bezpośrednią styczność ze skórą, muszą być prane w delikatnych proszkach albo ręcznie, np. z wykorzystaniem szarego mydła. Im mniej chemii będziemy używać, tym większe prawdopodobieństwo, że uporczywe objawy ustąpią, albo staną się mniej uciążliwe.
Życie z tą chorobą nie musi wiązać się z wyrzeczeniami – wszystko zależy od naszego nastawienia i determinacji, a także regularności w stosowaniu środków przepisanych przez lekarza.
Bernadetta
16 września, 2017 at 12:29amBardzo nieprzyjemna dolegliwość.
Bartek
30 września, 2017 at 8:52pmNom straszne dolegliowsci nie życze nikomu br