Pałac kultury znak rozpoznawczy Warszawy

[REKLAMA]

Każdy Polak kojarzy Warszawę przede wszystkim z jej najwyższym budynkiem, czyli Pałacem Kultury i Nauki. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jest to równocześnie najwyższy budynek w całej Polsce, jeżeli mierzyć jego wysokość całkowitą.

Okazuje się, że razem z masztem wieżowym Pałac Kultury i Nauki ma aż 237 metrów wysokości. Jest to również budynek, który najczęściej chcą obejrzeć przyjezdni turyści zagraniczni. Bez wątpienia jest to bowiem symbol całej Warszawy, jako stolicy Polski, który kojarzy się niezmiennie z systemem komunistycznym, który kiedyś obowiązywał w naszym kraju.

Pałac kultury i nauki stanowił dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Miał być on symbolem komunizmu w Polsce. Początkowo nosił nawet imię Józefa Stalina, jednakże po obaleniu komunizmu w Polsce zrezygnowano z takiego nazewnictwa. Budynek powstawał w latach 1952-1955. Jest on wzorowany na radzieckich wieżowcach, które zaś początkowo wzorowano na amerykańskim stylu art deco. Faktycznie może się więc kojarzyć z najwyższymi budynkami w Nowym Jorku z lat pięćdziesiątych. Budynek został zaprojektowany przez radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który korzystał z takich właśnie inspiracji.

Warto podkreślić, iż do niedawna Pałac Kultury i Nauki postrzegany był jako kulturalna stolica Warszawy. Odbywały się tam wszystkie najważniejsze targi i imprezy kulturalne, wystawy i projekty. Przez wiele lat odbywały się tam również targi EXPO, jak również międzynarodowe imprezy. Poza tym, w budynku Pałacu Kultury i Nauki znajduje się również Sala Kongresowa, w której po dziś dzień odbywa się wiele koncertów oraz imprez kulturalnych. Sala kongresowa jest niewątpliwie najpiękniejszą salą koncertową w całym mieście. Niezwykle często transmitowane są różnego rodzaju występy właśnie z tego miejsca, w telewizji publicznej.

Dzisiaj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju firmy i instytucje. Znajduje się tam wiele siedzib korporacji międzynarodowych, ale również biblioteka, księgarnie i restauracje. Budynek ten, jeszcze do niedawna kojarzony ze złymi czasami w Polsce i uważany za szpetny, powoli jest odczarowywany i wraca do łask Polaków. Zastanawiano się nawet nad tym, czy budynek ten nie powinien zostać zburzony i zamiast niego nie powinien powstać nowy, jednakże zrezygnowano z takiego podejścia. Budynek wpisuje się w charakter miasta i stanowi jego integralną część. Jest często jednym z pierwszych, jakie widzą przyjezdni do miasta. Poza tym, znajduje się w ścisły, centrum miasta, więc chociażby pokoje hotelowe z widokiem na Pałac Kultury i Nauki są najdroższymi w całym mieście. Często w Pałacu Kultury i Nauki odbywają się również venty sportowe i charytatywne. Są to biegi po schodach i wyścigi, z których dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. Jakiś czas temu miał również miejsce bieg na szpilkach aż na sam dach Pałacu. Większość osób, które mieszkają w warszawie od wielu lat nie wyobraża sobie tego miasta bez Pałacu i kojarzy się im on nawet w sposób pozytywny.

Portal Warszawski-Sen.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.