Jedyną skuteczną metodą usunięcia katarakty jest operacja zaćmy zwana fakoemulsyfukacją. Szacuje się, że w Polsce na kataraktę choruje około 800 tysięcy osób. W skalali całego świata jest to nawet 20 milionów chorych. Zaćma bowiem jest najczęściej występującą chorobą degeneracyjną oczu, a zapadają na nią głównie osoby w podeszłym wieku – w większości kobiety po ukończeniu 60. roku życia. Nie jest to jednak regułą, gdyż operacje zaćmy przeprowadza się również u osób młodych, a także dzieci. Jak przebiega i jakie ryzyko niesie ze sobą taka operacja zaćmy?
Zaćma objawia się pogorszeniem jakości widzenia. Chory postrzega przedmioty tak, jakby patrzył przez brudną szybę lub dziurkę od klucza. W zaawansowanej fazie zaćmy pacjent dostrzega wyłącznie kontury i zarysy dużych przedmiotów oraz zmiany natężenia światła. Zaćmie towarzyszą również zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs. Fakoemulsyfikacja jest dziś najczęściej stosowaną metodą leczenia katarakty. Jest to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmętniałą soczewkę.
Przebieg operacji zaćmy
Za pomocą głowicy aparatu, emitującej fale ultradźwięków, po wykonaniu nacięcia w rogówce oka i przedostaniu się do torebki soczewki, rozbija się zajętą chorobą soczewkę i usuwa jej fragmenty z oka. Na miejsce jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną soczewkę. która rozwija się i przyjmuje właściwy kształt dopiero po umieszczeniu jej we właściwej lokalizacji. Przed przystąpieniem do operacji zaćmy oko pacjenta zostaje odpowiednio przygotowane poprzez kilkukrotne zapuszczenie kropel znieczulających, a także oczyszczone i zdezynfekowane. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym – kroplowym. W oku wykonuje się nacięcie o długości około trzech – czterech milimetrów. Tędy chirurg okulista wprowadza ultradźwiękową głowicę fakoemulsyfikatora. Rozbita w ten sposób soczewka zostaje odessana za pomocą tego aparatu. Następnie wstawia się nową, odpowiednio dobraną soczewkę. Najczęściej operacja zaćmy trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a dla chorego jest zupełnie bezbolesna. Chory zostaje wypisany do domu już kilka godzin po operacji zaćmy.
Możliwe powikłania pooperacyjne
Zabieg fakoemulsyfikacji jest mało inwazyjną metodą leczenia katarakty. Jednak jak każda operacja chirurgiczna, niesie ze sobą pewne ryzyko. Do powikłań po operacji zaćmy zalicza się głównie krwawienie wewnętrzne. Nacięcie wykonuje się płytko, rogówka nie posiada naczyń krwionośnych, dlatego ryzyko wystąpienia krwawienia jest niewielkie, a jego pojawienie się nie jest groźne dla życia i zdrowia pacjenta. Wylew krwi może być od razu zatamowany przez lekarza operującego. Po operacji zaćmy może pojawić się czasem siniec wokół oka. Jest on odpowiedzią organizmu na zastrzyk znieczulający gałkę oczną. Nieco groźniejszy może okazać się natomiast wysięk z nacięcia, ponieważ stwarza on środowisko dla bakterii i może być przyczyną powstania infekcji oka i wdanie się zakażenia. Następstwami operacyjnego usunięcia zaćmy mogą być: jaska wtórna, astygmatyzm, odwarstwienie siatkówki.
Teodor
2 czerwca, 2017 at 10:03pmMój kumpel ma zaćmę ,ale mówi że mu to aż tak nie przeszkadza żeby to operować.
Ja na szczęście mam dobry wzrok.