Uszczelnienia techniczne to elementy, które zagwarantują szczelność naszej maszyny, urządzenia czy innego produktu. Jednak nie każdy wie, że to nie jedyna funkcja, jaką zapewniają nam uszczelnienia techniczne. Uszczelki techniczne to przede wszystkim produkty, które ciężko byłoby zastąpić czymś innym, tak aby połączyć dwa elementy danej rzeczy. Bez uszczelnień technicznych byłoby to niewykonalne. Kolejną sprawą jest możliwość rozłożenia na części każdej konstrukcji, w której zastosowane zostały uszczelnienia techniczne. Gdyby nie uszczelki, to każdy element danego urządzenia musiałby być na stałe ze sobą połączony, co nie sprawdziłoby się np. w przypadku maszyn wyposażonych w elementy eksploatacyjne, które wymagają wymiany co jakiś czas.
Warto przywiązać uwagę do uszczelek, które będziemy chcieli zastosować do swoich produktów, ponieważ wbrew pozorom jest to niezwykle ważny element. Aby dobrze wybrać uszczelnienie, musimy brać pod uwagę wiele aspektów związanych ze specyfikacją naszego produktu, maszyny czy urządzenia oraz znać właściwości konkretnych rodzajów uszczelek. Stąd czasami warto zdać się na wiedzę profesjonalisty, który pomoże nam w dobraniu dobrego uszczelnienia.
Uszczelnienia techniczne – czym się kierować?
Niestety bardzo często zdarza się, że firmy nie przywiązują zbytniej uwagi do tematu uszczelnienia swoich maszyn, urządzeń czy produktów. Jest to ogromny błąd, ponieważ to właśnie źle dobrane uszczelnienia są najczęściej źródłem wielu awarii. Dobrze dostosowane uszczelnienia techniczne zagwarantują nam mniejszą awaryjność naszego produktu, co w pozytywny sposób przełoży się na nasze finanse, gdyż zminimalizujemy ryzyko przestoju maszyn czy awarii całego urządzenia.
Kolejną niedocenianą sprawą jest możliwość rozłożenia w każdym momencie konstrukcji, w której zostały użyte uszczelnienia techniczne. W przypadku awarii danego elementu czy zużycia się części eksploatacyjnych możemy zdemontować maszynę, aby wymienić jedną konkretną rzecz. W momencie, gdy wszystko byłoby ze sobą na stałe połączone, byłoby to niemożliwe.
Aby dobrze wybrać uszczelnienia techniczne, musimy posiadać odpowiednią wiedzę techniczną oraz znać materiały dostępne na rynku. Różne rodzaje przemysłu potrzebują różnych rozwiązań, które będą dostosowane pod potrzeby i specyfikację danego miejsca użytku.
Rodzaje uszczelnień technicznych: o-ring, simmering, taśmy prowadzące
Uszczelnienia techniczne to szeroka gama produktów, a nie, jak kiedyś, zwykła klasyczna guma. Jednak teraz tym bardziej musimy przywiązać uwagę do wyboru uszczelnień, gdyż każde z nich cechuje się innymi właściwościami fizycznymi oraz nadaje się do innego miejsca.
Najczęściej wybierane uszczelnienia techniczne to oringi. O-ring to uszczelnienie pierścieniowe, zaliczające się do grupy uszczelnień statycznych. Uszczelnienia tego typu stosowane są wszędzie tam, gdzie dwa elementy za zadanie mają docisnąć o-ring.
Inne uszczelnienia techniczne to simmeringi. W tym przypadku mamy do czynienia również z uszczelnieniami pierścieniowymi, ale dynamicznymi. Tego typu produkty uszczelniające stosujemy przy elementach obrotowych.
Kolejne uszczelnienia techniczne to taśmy prowadzące, które stosowane są przy siłownikach hydraulicznych.
O-ring, simmering oraz taśmy prowadzące to uszczelnienia, które zapewnią szczelność konstrukcji oraz zminimalizują ryzyko awarii maszyny.
Materiały do produkcji uszczelnień technicznych – produkty o najwyższej jakości
Uszczelnienia techniczne produkowane są z różnych materiałów, które wyróżniają się odmiennymi cechami fizycznymi. Wszystko to sprawia, że możemy znaleźć uszczelnienie, które będzie dokładnie dostosowane pod potrzeby naszych maszyn, urządzeń czy innych produktów. Należy jednak pamiętać, że każda rzecz może wymagać innego uszczelnienia. Czasami podobne maszyny wykonujące praktycznie tę samą pracę potrzebują kompletnie innego rodzaju uszczelek. O-ring sprawdzi się przy jednym urządzeniu, a simmering przy innym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/