Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

Kupno mieszkania, czy domu jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed jego zakupem dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Poniżej znajduje się kilka istotnych rad, pomocnych w planowaniu zakupu mieszkania od dewelopera.

1. Porównaj oferty

Po zebraniu środków, czy uzyskaniu kredytu rozpoczyna się droga poszukiwania lokalu, a następnie jego zakup. Kryteriami na które najczęściej zwraca się uwagę są: lokalizacja, metraż i cena. Zanim wybierze się konkretnego dewelopera warto wcześniej rozeznać się w różnych ofertach dostępnych w internecie i biurach nieruchomości. Dobrze jest dysponować wiedzą na temat cen mieszkań w interesującej nas okolicy, gdyż pozwoli to na porównanie ofert z tą, którą zaproponuje nam deweloper.

2. Poznaj dewelopera

Kiedy spośród wielu propozycji wybierze się tę, która spełnia większość oczekiwań i wydaje się najkorzystniejsza, należy dowiedzieć się więcej na temat samego dewelopera. Warto przeczytać opinie w internecie, przejrzeć komentarze, a nawet wybrać się na miejsce wcześniejszych inwestycji prowadzonych przez firmę i porozmawiać bezpośrednio z osobami, które wcześniej korzystały z jej usług. Dowiemy się wówczas o rzetelności dewelopera, jakości wykonywanych usług i terminowości.

3. Zapoznaj się z dokumentacją inwestycji

Kolejną kwestią wartą zapamiętania jest możliwość uzyskania prospektu informacyjnego budowy oraz wgląd w dokumentację inwestycji, jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Polskie prawo stara się chronić w ten sposób kupujących, a ustawa deweloperska jasno precyzuje wszelkie prawa nabywcy – informuje nas Witold Zamorski z Gama-m.pl . Wspomniany prospekt składa się z dwóch części. W pierwszej znajdziemy informacje o deweloperze, jego wcześniejszych inwestycjach, o terenie, na którym powstaje budowa oraz o samym obiekcie i terminie jego ukończenia. Druga część dotyczyć będzie interesującego nas lokalu i formy jego wykończenia. Będą w niej opisane kwestie instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Zaznajomienie się z prospektem informacyjnym, pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek, które najczęściej zaskakują kupujących dopiero po sfinalizowaniu zakupu.

4. Negocjuj

Gdy zaznajomimy się z dokumentacją i jesteśmy pewni decyzji o zakupie mieszkania przychodzi moment ustalenia warunków i podpisania umowy. W tym miejscu należy pamiętać, by nie godzić się od razu na cenę wyjściową proponowaną przez dewelopera. Zawsze warto trochę ponegocjować, jeśli nie samą cenę to chociaż standard mieszkania. Sukces negocjacji w dużej mierze zależy od popytu na lokale w wybranej przez nas okolicy.

5. Zasięgnij porady prawnej

Wiele osób przed podpisaniem umowy zasięga porady prawnej. Jest to dobra metoda, gdyż niewielkim kosztem można wychwycić wszelkie nieścisłości i zawiłości w umowie. Doświadczony prawnik bez trudu zinterpretuje punkty umowy i nie pozwoli nam na podpisanie dokumentu dla nas niekorzystnego. Może okazać się pomocny również w momencie negocjowania warunków umowy.

2 thoughts on “Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera

  1. Kaja

    4 lipca, 2016 at 9:34am

    jak wszystko dobrze pójdzie, to niedługo zamieszkam w mieszkaniu od GamaM. zdecydowałam się na II etap Prądnik Parku, bo wiem, ze maja wykonczenia swietnej jakosci i bardzo dbaja o szczegoly. rowniez okolica jest przepiekna!

  2. Domi

    5 stycznia, 2017 at 2:07pm

    Mówisz o tym osiedlu http://www.pradnikpark.pl ? faktycznie ładne projekty. Zastanawiamy się nad mieszkaniem w tamtej okolicy więc weźmiemy Prądnik Park jak najbardziej pod uwagę, zwłaszcza że ma tam zaraz obok być duży park miejski 🙂

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.