Kupno mieszkania, czy domu jest bardzo poważną decyzją, dlatego przed jego zakupem dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Poniżej znajduje się kilka istotnych rad, pomocnych w planowaniu zakupu mieszkania od dewelopera.
1. Porównaj oferty
Po zebraniu środków, czy uzyskaniu kredytu rozpoczyna się droga poszukiwania lokalu, a następnie jego zakup. Kryteriami na które najczęściej zwraca się uwagę są: lokalizacja, metraż i cena. Zanim wybierze się konkretnego dewelopera warto wcześniej rozeznać się w różnych ofertach dostępnych w internecie i biurach nieruchomości. Dobrze jest dysponować wiedzą na temat cen mieszkań w interesującej nas okolicy, gdyż pozwoli to na porównanie ofert z tą, którą zaproponuje nam deweloper.
2. Poznaj dewelopera
Kiedy spośród wielu propozycji wybierze się tę, która spełnia większość oczekiwań i wydaje się najkorzystniejsza, należy dowiedzieć się więcej na temat samego dewelopera. Warto przeczytać opinie w internecie, przejrzeć komentarze, a nawet wybrać się na miejsce wcześniejszych inwestycji prowadzonych przez firmę i porozmawiać bezpośrednio z osobami, które wcześniej korzystały z jej usług. Dowiemy się wówczas o rzetelności dewelopera, jakości wykonywanych usług i terminowości.
3. Zapoznaj się z dokumentacją inwestycji
Kolejną kwestią wartą zapamiętania jest możliwość uzyskania prospektu informacyjnego budowy oraz wgląd w dokumentację inwestycji, jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie. Polskie prawo stara się chronić w ten sposób kupujących, a ustawa deweloperska jasno precyzuje wszelkie prawa nabywcy – informuje nas Witold Zamorski z Gama-m.pl . Wspomniany prospekt składa się z dwóch części. W pierwszej znajdziemy informacje o deweloperze, jego wcześniejszych inwestycjach, o terenie, na którym powstaje budowa oraz o samym obiekcie i terminie jego ukończenia. Druga część dotyczyć będzie interesującego nas lokalu i formy jego wykończenia. Będą w niej opisane kwestie instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Zaznajomienie się z prospektem informacyjnym, pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek, które najczęściej zaskakują kupujących dopiero po sfinalizowaniu zakupu.
4. Negocjuj
Gdy zaznajomimy się z dokumentacją i jesteśmy pewni decyzji o zakupie mieszkania przychodzi moment ustalenia warunków i podpisania umowy. W tym miejscu należy pamiętać, by nie godzić się od razu na cenę wyjściową proponowaną przez dewelopera. Zawsze warto trochę ponegocjować, jeśli nie samą cenę to chociaż standard mieszkania. Sukces negocjacji w dużej mierze zależy od popytu na lokale w wybranej przez nas okolicy.
5. Zasięgnij porady prawnej
Wiele osób przed podpisaniem umowy zasięga porady prawnej. Jest to dobra metoda, gdyż niewielkim kosztem można wychwycić wszelkie nieścisłości i zawiłości w umowie. Doświadczony prawnik bez trudu zinterpretuje punkty umowy i nie pozwoli nam na podpisanie dokumentu dla nas niekorzystnego. Może okazać się pomocny również w momencie negocjowania warunków umowy.
Kaja
4 lipca, 2016 at 9:34amjak wszystko dobrze pójdzie, to niedługo zamieszkam w mieszkaniu od GamaM. zdecydowałam się na II etap Prądnik Parku, bo wiem, ze maja wykonczenia swietnej jakosci i bardzo dbaja o szczegoly. rowniez okolica jest przepiekna!
Domi
5 stycznia, 2017 at 2:07pmMówisz o tym osiedlu http://www.pradnikpark.pl ? faktycznie ładne projekty. Zastanawiamy się nad mieszkaniem w tamtej okolicy więc weźmiemy Prądnik Park jak najbardziej pod uwagę, zwłaszcza że ma tam zaraz obok być duży park miejski 🙂