Jedno z najstarszych miast w Polsce. Od 700 lat na mapie historii Polski, liczący się ośrodek polityczny, ekonomiczny, uniwersytecki i kulturalny. Centrum miasta jest równie dobrze zachowane, jak centrum Krakowa, równie obfitujące w cenne zabytki Starego Miasta.
Lublin liczy 350 tys mieszkańców. Chyba wszyscy jego mieszkańcy cenią swoje miasto za bogatą historię, której ślady spotyka się co krok. Lublin to miasto, w którym, niczym w tyglu, mieszają się różne kultury, religie, co jednak jest nikłym echem dawnych czasów, kiedy w mieście słychać było mowę Polaków, Rusinów, Ukraińców czy Żydów. Pełne zabytkowych kamienic, kościołów, cerkwi, z pałacem i zamkiem, unikatową w skali kraju kaplicą Św. Trójcy, pełną oryginalnych malowideł bizantyjsko – ruskich.
Warto zobaczyć
Lublin to miasto na ludzką miarę. Wolnym spacerkiem można powłóczyć się po Starym Mieście, pójść o d zamku, przez Bramę Grodzką, aż do bramy Krakowskiej, która jest symbolem Lublina, przechodząc okolice rynku, gdzie zawsze można przysiąść w jednej z malowniczych knajpek, których najwięcej znajdziemy na ulicy Grodzkiej. Pierwszy gród w miejscu dzisiejszego miasta, powstał już w czasach Bolesława Chrobrego, w nazwę miasta zanotowano w annałach w 1198 roku. Władysław Łokietek nadał miastu prawa magdeburskie w 1317 r. Miasto było świadkiem podpisania słynnej Unii Lubelskiej w 1569 roku, a rozkwit miasta przypada na przełom XVI i XVII wieku. Najstarszą świątynia na Starym Mieście jest kościół Dominikanów, wzniesiony w XIV wieku. W Lublinie, na Starówce, przeplatają się różne style architektury, od średniowiecznych, przez renesansowe, barokowe i całkiem współczesne. Ostateczny kształt Starego Miasta ustalił się w latach 30-tych XIX wieku, kiedy to przebudowano gmachy publiczne, których sylwetki wpisały się na stałe w panoramę miasta. Okazało się, że miasto również nie ucierpiało zbytnio podczas zawieruch wojennych w XX wieku. Dziś cieszy oko turysty i budzie ciepłe uczucia mieszkańców. Dobrze pamiętać o zwiedzeniu podziemi Starego Miasta, którymi biegnie podziemna trasa turystyczna.
Miejsce kaźni i pamięci…
Lubelski zamek to miejsce o bogatej przeszłości. Pierwszy powstał za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, jednak został zniszczony w XVII wieku. W XVIII odbudowany w neogotyckim stylu. W zamku, przez 128 lat, mieściło się więzienie, najpierw carskie, w czasie II wojny światowej objęte we władanie przez gestapo, a po wojnie – przez Urząd Bezpieczeństwa Państwa. Dziś, w miejscu kaźni, znajduje się Muzeum Lubelskie, w zachowanej pierwotnej części zamku – pochodzącej z 1418 roku kaplicy Świętej Trójcy z rusko – bizantyjskimi freskami, które zostały odkryte pod grubą warstwą tynków.
Miasto dla turystów i do życia
Lublin to niezły punkt wypadowy do dłuższych i krótszych wycieczek po okolicach, gdzie można znaleźć malownicze szlaki rowerowe, kajakowe czy szlaki piesze dla amatorów czynnego wypoczynku, a także bazy stacjonarne, dla tych, którzy wolą odpoczynek w jednym miejscu. W grudniu 2012 w Lublinie otwarto lotnisko, co ułatwiło dostęp do tego miasta dla turystów z bardziej odległych regionów kraju, zwłaszcza północy i zachodu kraju. Do Lublina można dolecieć z Gdańska czy Wrocławia. Ale nie tylko turystyką miasto żyje, to również ważny ośrodek akademicki, gdzie na studentów czekają: Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL), Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy czy Uniwersytet Medyczny. To również ważny ośrodek kulturalny z mocno zapełnionym kalendarzem imprez kulturalnych.
Dzisiejszy Lublin to największe miasto we wschodniej Polsce, dziewiąte, co do wielkości w kraju. Położone nad rzeką Bystrzycą i mniejszymi, Czechówką oraz Czerniejówką, na granicy dwóch regionów: Płaskowyżu Nałęczowskiego i Wyniosłości Giełczewskiej. Bystrzyca dzieli miasto na dwie krajobrazowe części: prawobrzeżną, płaską, i lewobrzeżną, z urozmaiconą rzeźbą terenu, głębokimi dolinami i wąwozami lessowymi. Zajmuje 148 kilometrów kwadratowych, zajmując 15 miejsce w kraju pod względem powierzchni, a nieprzerwanie od 1474 roku jest stolicą województwa lubelskiego. Warto wybrać ten kierunek, nie tylko latem.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała firma Speed-Bus Dariusz Mazur z Lublina zajmująca się transportem aut i pomocą drogową. |