Jednym z najbardziej cenionych składników pokarmowych, który znajduje się nie tylko w suplementach diety, ale i na naszych stołach jest len. Spożywamy go w różnej formie – najczęściej pod postacią siemienia, jednakowoż i chętnie wybierany jest również odpowiednio spreparowany len mielony do picia. Powszechnie stosowany w produkcji kosmetyków, ubrań oraz rzecz jasna jako składnik dietetyczny. Dlaczego warto zainteresować się dogłębniej tym produktem?
Czym jest i co zawiera len mielony?
Taka postać lnu dla celów spożywczych uzyskiwana jest na drodze mielenia nasion, a więc wszystkim doskonale znanego siemienia lnianego. Wśród różnych składników zawartych w nasionach lnu, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące:
- Związki sterolowe,
- Peptydy i białka,
- Magnez,
- Żelazo,
- Nienasycone kwasy tłuszczowe,
- Cynk,
- Sacharydy,
- Błonnik pokarmowy.
Powszechnie znane są właściwości osłonowe, które posiada len. Bogate w oleje nasiona oraz specyficzna struktura namoczonych nasion sprawia, że tworzą one ochronną barierę dla naszego przewodu pokarmowego – m.in. tworząc ochronną warstwę na powierzchni dwunastnicy, przełyku i żołądka, co ogranicza dolegliwości związane z chorobą refluksową przełyku oraz m.in. z chorobą wrzodową żołądka oraz dwunastnicy.
Te powlekające właściwości są również bardzo cenne dla osób, które cierpią na choroby górnych dróg oddechowych – np. zapalenie gardła, co łagodzi dolegliwości i jednocześnie ogranicza stan zapalny, co pozwala o wiele szybciej stanąć na nogi.
Co jeszcze warto wiedzieć o lnie?
Len to również cenny składnik wspomagający odchudzanie. Duża zawartość błonnika sprawia, że szybciej czujemy się syci, spożywając siemię lub też len mielony. Jest to również bardzo korzystny składnik, który poprawia motorykę i funkcje przewodu pokarmowego. Warto spożywać len mielony, który może być wartościowym źródłem witamin, korzystnych dla naszej skóry oraz włosów.
Jak można stosować len ?
Wszystko zależy od postaci lnu, jaką chcemy spożywać. Możemy parzyć siemię lniane, spożywać je na surowo, z wodą, jogurtem, musli, mlekiem – dosłownie, jak chcemy! Jeśli lubimy, to możemy do sałatki dodać oleju lnianego albo też sporządzić sobie papkę ze zmielonego lnu. Możliwości i sposobów spożywania tego cennego surowca dietetycznego jest naprawdę bardzo wiele i warto mieć tego świadomość. Postawcie już dzisiaj na tego rodzaju produkty dietetyczne i wybierzcie to, co jest nam potrzebne – to naprawdę ma wartość.
Róża
24 maja, 2019 at 3:09pmWszystko prawda. Dodaję len do sałatek, kanapek i owsianki. A ostatnio chodzi mi po głowie kisiel z lnu.