Jak zostać dentystą?

[REKLAMA]

Leczenie zębów jest uważane za dochodowe i prestiżowe zajęcie. Co roku na studia stomatologiczne wybierają się tysiące osób, ale tylko nieliczna grupa ma możliwość je ukończyć. Jak wygląda droga do pozostania stomatologiem?

Lekarz stomatolog to specjalista odpowiedzialny za diagnozowanie chorób zębów i dziąseł. To również odpowiedni lekarz, gdy niezbędne jest skorygowanie wad zgryzu lub leczenie protetyczne. Wizyta u stomatologa powinna obejmować nie tylko przegląd jamy ustnej pacjenta i uzupełnienie ewentualnych ubytków, lecz także poinformowanie go o tym, jak powinien dbać o uzębienie. Jeżeli zamierzasz w przyszłości założyć biały fartuch i leczyć zęby, to powinieneś wiedzieć, jak wygląda ścieżka edukacji dentysty i czego możesz oczekiwać po ukończeniu studiów.

Historia zawodu, czyli jak to wyglądało kiedyś

Stomatologia nie jest nową dziedziną medycyny. Przeciwnie, archeologowie pracujący przy wykopaliskach dowiedli, że borowanie zębów odbywało się już tysiące lat temu. Dowodem tego jest czaszka z zębami noszącymi ślady borowania, pochodząca sprzed ok. 9 tys. lat. Została ona znaleziona w Pakistanie i świadczy o tym, że już przed wiekami ludzie leczyli swoje zęby.

Jak zostać stomatologiem?

Osoby myślące o tym, by wykonywać zawód stomatologa, powinny pamiętać, że jedyną drogą do tego jest ukończenie studiów medycznych. Te trwają 5 lat. Obok zajęć teoretycznych, przyszli dentyści odbywają również praktyki. Ukończenie studiów, choć jest niezbędne, by móc wykonywać zawód dentysty, nie jest jedynym wymaganiem. Absolwenci stomatologii muszą odbyć również staż podyplomowy. Po jego ukończeniu otrzymują prawo do wykonywania zawodu.

Warto pamiętać, że przyszli lekarze stomatolodzy nie piszą prac magisterskich. Zamiast tego muszą zdać egzamin – Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy (LDEK).

Stomatolodzy, podobnie jak pozostali lekarze, mogą również się specjalizować. Specjalizacje dostępne dla dentystów to m.in. chirurgia stomatologiczna, protetyka stomatologiczna czy stomatologia dziecięca.

Szczegółowe informacje na temat dokumentów, które muszą złożyć osoby ubiegające się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu stomatologa, znajdują się w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Ścieżka kariery i zarobki stomatologa

Dentyści znajdują zatrudnienie w przychodniach lub prywatnych klinikach dentystycznych – ofert pracy można szukać m.in. tutaj. Część specjalistów decyduje się na świadczenie prywatnych usług i zakłada własne gabinety. Takie rozwiązanie, choć bardzo praktyczne, jest kosztowne. Wyposażenie gabinetu stomatologa we wszystkie niezbędne urządzenia i narzędzia to koszt idący w setki tysięcy złotych. Z punktu widzenia początkujących stomatologów, którzy decydują się na takie rozwiązanie, problemem jest jego sfinansowanie. Obok kredytów bankowych, zainteresowani mogą jednak skorzystać z oferty firm leasingowych.

Ile zarabia stomatolog? Wiele zależy od miejsca zatrudnienia. Im bardziej prestiżowa klinika, tym zarobki mogą być wyższe. W przypadku stomatologów decydujących się na otwarcie własnej praktyki, zarobki są uzależnione wyłącznie od ilości pacjentów. By tych przybywało z każdym miesiącem, warto zadbać nie tylko o dobre referencje, lecz także o reklamę.

 

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.