Jak wyciszyć pokój muzyczny, gdy w domu mieszka młody artysta?

[REKLAMA]

Twoje dziecko ćwiczy grę na instrumencie? A może to Ty realizujesz swoje muzyczne hobby w domowym studio? Aby zarówno muzyk, jak i reszta rodziny czuli się komfortowo, warto zadbać o odpowiednią aranżację pokoju prób, a przede wszystkim o odpowiednie wyciszenie drzwi, ścian i podłogi. Wraz ze specjalistami marki Dobre Dla Domu przygotowaliśmy zestawienie najskuteczniejszych rozwiązań.

Z tekstu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu domowego studia muzycznego,
  • jak zadbać o wyciszenie ściany i podłogi w pokoju prób,
  • jak wyciszyć pokój muzyczny za pomocą odpowiednich drzwi.

Większość metod wyciszania pomieszczeń opiera się na wygłuszeniu dźwięków pochodzących z pokoju muzycznego i trafiających do niego. Na ich zastosowaniu zyska zarówno instrumentalista (lepsza jakość i słyszalność dźwięków), jak i pozostali domownicy (brak hałasu). Najlepszym momentem na poczynienie odpowiednich kroków jest budowa domu bądź jego remont, ale istnieją też metody, które możesz zastosować w każdej chwili.

Pokój muzyczny aranżacje – na co zwrócić uwagę?

W urządzaniu pokoju muzycznego w domu powinieneś skupić się na szczegółach, które w innych pomieszczeniach nie mają większego znaczenia. Jeśli aranżujesz przestrzeń nowego domu lub przeprowadzasz gruntowny remont, postaraj się wybrać do grania na instrumentach możliwie najlepszą przestrzeń. Unikaj pomieszczeń, które kształtem są zbliżone do kwadratu, a także tych wąskich lub bardzo przestronnych. W tego typu pokojach dźwięk może ulegać rozproszeniu, co będzie przyczyną dużego dyskomfortu muzyka. Najlepsze rozwiązanie to pokój średniej wielkości w kształcie prostokąta. Ważne są również odpowiednie proporcje. Według powszechnie znanej „złotej zasady podziału” w idealnej sytuacji powinny one wynosić 1:1,6:2,6 (odpowiednio: wysokość, pierwsza ściana, druga ściana).

Jeśli masz taką możliwość, dla komfortu wszystkich domowników warto urządzić pokój do grania na instrumentach w miejscu nieco oddalonym od centrum codziennego życia, na przykład w przystosowanej do tego celu piwnicy. Jeżeli jednak pomieszczenie będzie sąsiadować z salonem czy sypialnią – koniecznie postaraj się o odpowiednie wyciszenie pokoju muzycznego.

Przeczytaj także: 5 sposobów na wyciszenie mieszkania w bloku 

Wyciszenie ściany i podłogi w pokoju muzycznym

Aby zadbać o wyciszenie ściany, pokryj ją warstwą wełny mineralnej. To sprężysty materiał, który może poprawić akustykę pomieszczenia nawet o kilkanaście decybeli, a także zniweluje występowanie drgań spowodowanych głośnymi dźwiękami. Tę metodę możesz zastosować w już istniejącym pokoju, jednak będzie ona wymagała zbudowania dodatkowych ścianek, odsuniętych od pierwotnych o około 1 cm. To właśnie pomiędzy nimi ma się znaleźć wełna.

Do izolacji dźwiękowej podłogi możesz natomiast użyć maty wygłuszającej, którą umieszcza się pod panelami czy deskami. Może ona być wykonana z materiałów naturalnych (tektura falista, płyta korkowa lub drewnopodobna) lub chemicznych (pianka poliuretanowa). Im grubsza mata, tym lepsza izolacja akustyczna podłogi. Pamiętaj jednak, że jeśli pomieszczenie ma pełnić także inne funkcje, ważny jest umiar. Mocne wyciszenie nadaje się do profesjonalnego studia nagraniowego, ale nie pokoju w mieszkaniu. W takim przypadku dźwięki nie mogą być zbytnio stłumione, powinny za to się odpowiednio rozchodzić.

Bez ograniczeń możesz natomiast stosować specjalne materiały wykończeniowe na podłogę, które zagwarantują wyciszenie pokoju muzycznego. W przypadku pomieszczenia zlokalizowanego na piętrze postaw na podłogi drewniane lub korkowe, które mają najlepsze właściwości absorbowania dźwięku. Funkcjonalne podłogi tego typu oraz duży wybór wzorów znajdziesz w ofercie sklepu Dobre Dla Domu.

Pokój muzyczny w domu – wybierz odpowiednie drzwi

Dobrym pomysłem może okazać się też zamontowanie dźwiękoszczelnych drzwi, które mogą znacząco poprawić absorbcję dźwięku, a także okien. Jeżeli jednak pomieszczenie ma pełnić funkcję wyłącznie pokoju muzycznego, możesz zastanowić się też nad zamurowaniem otworów okiennych – tak jak praktykuje się to w profesjonalnych studiach nagraniowych.

Skorzystaj z naszych porad na temat wyciszenia pokoju muzycznego i zapewnij większy komfort w domu zarówno artyście, jak i pozostałym członkom rodziny! Więcej inspiracji wnętrzarskich związanych z podłogami drewnianymi, panelami podłogowymi i drzwiami znajdziesz na stronie internetowej Dobre Dla Domu!

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.