Jak funkcjonować na co dzień, gdy nietrzymanie moczu daje się we znaki?

[REKLAMA]

Nietrzymanie moczu, bez względu na przyczynę występowania, jest dolegliwością uciążliwą i uważaną za bardzo wstydliwą. Im wyższy stopień NTM, tym bardziej dokuczliwe są objawy i dają się one we znaki każdemu, niezależnie od płci czy wieku. Z inkontynencją moczą jednak można i należy walczyć. Jak to zrobić? Jak podnieść poziom komfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego na co dzień?

Nietrzymanie moczu nie może być bagatelizowane!

Bez względu na stopień NTM, nawet jeśli jest to tzw. kropelkowe nietrzymanie moczu, objawiające się mimowolnym wypływem niewielkich jego ilości, nie powinno być lekceważone. Brak kontroli nad pęcherzem zawsze jest oznaką tego, że dochodzi do pewnych zaburzeń i nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania organizmu. W związku z tym koniecznie trzeba udać się do lekarza – ginekologa bądź urologa – który na podstawie wywiadu i ewentualnych badań określi, z jakim typem NTM mamy do czynienia i zaleci odpowiednie leczenie lub przekieruje do kolejnych specjalistów, np. do neurologa, bowiem inkontynencja swoje źródło może mieć nie tylko w chorobach układu moczowego, ale także w zaburzeniach neurologicznych.

Wizyta u lekarza – jak zrobić ten pierwszy krok?

Nie ma sensu ukrywać – dla większości osób jest to ogromne wyzwanie. Sama myśl o tym, że musimy zwierzyć się obcemu człowiekowi z tak intymnych problemów, jest przykra i deprymująca. Dlatego właśnie – ze względu na zażenowanie – spora część społeczeństwa ukrywa swój problem i próbuje rozwiązać go samodzielnie. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że lekarz to profesjonalista, który zapewne niemal na co dzień zajmuje się przypadkami NTM i dla niego w żadnym wypadku nie jest to nic nadzwyczajnego.

Miejmy też świadomość tego, że im szybciej zgłosimy się z problemem do specjalisty, tym istnieje większa szansa na szybkie i pomyślne wyleczenie. Jeśli zaś będziemy zwlekać, NTM nie zniknie, ale wręcz przeciwnie – może się nasilać. Zwłaszcza, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. Wskazuje zatem na to, że coś niedobrego dzieje się w organizmie i czym prędzej trzeba odkryć, co to takiego.

Jak funkcjonować na co dzień?

Nietrzymanie moczu jest przykrą i uciążliwą dolegliwością, ale to nie tak, że gdy się pojawi, musimy mu się poddać, rezygnując z wszelkich aktywności, zamykając się w sobie (i w domu!), tracąc pewność siebie i radość życia.

Obecnie medycyna stoi na bardzo zaawansowanym poziomie, istnieje wiele skutecznych metod walki z NTM – zarówno tych mniej i bardziej inwazyjnych (w ostateczności lekarz może zalecić leczenie operacyjne, jeśli inne sposoby zawiodą). Ponadto w trakcie leczenia możemy sięgnąć po specjalistyczne produkty higieniczne, które zdecydowanie podniosą komfort codziennego życia – zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny.

Stosując owe produkty, jak np. wkładki higieniczne, bieliznę chłonną czy pieluchomajtki (w zależności od potrzeb i nasilenia inkontynencji), zapewnimy sobie wysoki stopień higieny osobistej i zabezpieczymy skórę przed podrażnieniami. Produkty te pochłaniają wilgoć i nieprzyjemny zapach, pozostawiając skórę suchą i czystą. Ich dodatkową zaletą jest to, że są niezwykle dyskretne, dlatego pozwalają na normalne funkcjonowanie i oddawanie się codziennym, ulubionym aktywnościom. To niezmiernie ważne, bowiem dzięki nim nie musimy rezygnować z dotychczasowego stylu życia. Pamiętajmy o tym, że nasze samopoczucie i nastawienie także odgrywa istotną rolę w procesie leczenia!

5 thoughts on “Jak funkcjonować na co dzień, gdy nietrzymanie moczu daje się we znaki?

  1. alicjaaa

    31 marca, 2019 at 3:38pm

    Nietrzymanie moczu to naprawdę bardzo poważny i wstydliwy problem. Myślę, że wizyta u lekarza to pierwszy krok, który może nam pomóc!

  2. Karola

    20 kwietnia, 2019 at 10:10am

    Naszczęście ten problem mnie nie dotyczy,ale wiem, że jest on bardzo wstydliwy. Dotyka dość wiele kobiet które w pewnym stopniu sobie z tym nie radzą.

  3. Pablopicasso05

    6 maja, 2019 at 12:59pm

    Masakra . Wyobraziulem sobie sytuacje gdzie …… Nie …Specjalista jesdt w takim przypadku obowiazkowy. to strasznie komplikuje zycie.

  4. biedronka1

    4 czerwca, 2019 at 10:08am

    Nietrzymanie moczu najczęściej dotyczy kobiet po 40 roku życia. Powyżej 80. roku życia na nietrzymanie moczu cierpi połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn.

  5. Darik

    7 czerwca, 2019 at 2:11pm

    To prawda, problem jest wstydliwy, ale można sobie z nim radzić. Po pierwsze, schować wstyd do kieszeni i iść do lekarza. Ćwiczyć mięśnie dna miednicy. No i dopasować do problemu wyrób chłonny, który pomoże wytrwać w trudnych chwilach i zapewni komfort. Ja po porodzie korzystałam z Seni Lady i bardzo mi pomogły.

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.