Idzie wiosna. Rozpocznie się więc okres plenerowych imprez okolicznościowych, festynów, festiwali czy koncertów na świeżym powietrzu. Organizatorzy będą mieli ręce pełne roboty, by zapewnić gościom i uczestnikom jak najlepszą zabawę. Jakich zasad należy przestrzegać, żeby impreza okolicznościowa czy koncert plenerowy był udany i bezpieczny dla wszystkich uczestników?
Organizacja każdej imprezy masowej nakłada na organizatora szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem jej uczestników. W rozumieniu ustawy impreza masowa o charakterze artystycznym lub rozrywkowym to taka, w której może uczestniczyć więcej niż 500 osób (w przypadku wydarzenia wewnątrz budynku) lub więcej niż 1000 osób (jeśli ma miejsce na stadionie lub innym obiekcie – tereny otwarte). Aby zorganizować taką imprezę okolicznościową należy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego według miejsca przeprowadzenia imprezy najpóźniej 30 dni przed planowanym eventem. Organ wówczas wydaje decyzję najpóźniej na 7 dni przed planowaną datą imprezy. Organizacja imprez okolicznościowych jednak nie jest taka łatwa. Zobacz, jak firmy organizują imprezy okolicznościowe: http://www.victoria.olkusz.pl/imprezy_okolicznosciowe.html.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Za bezpieczeństwo uczestników koncertu odpowiada organizator i to on jest zobowiązany zorganizować wszystko tak, by goście byli i czuli się bezpieczni. Musi on zapewnić obecność przeszkolonych służb porządkowych i informacyjnych, których zadaniem będzie reagowanie na wszelkie potencjalnie niebezpieczne incydenty, usuwanie z imprezy uczestników zagrażających jej bezpieczeństwu, pilnowanie przestrzegania regulaminu. Do obowiązków takich służb może też należeć legitymowanie uczestników, sprawdzanie biletów a także kontrolowanie, czy w torbach i plecakach nie znajdują się niebezpieczne przyrządy. Koniecznością jest także, by na terenie imprezy znalazło się zaplecze higieniczno-sanitarne, sprzęt ratowniczy i gaśniczy, a także drogi ewakuacyjne.