Szkło jest materiałem, który dowolnie zestawiony z innymi tworzywami zawsze prezentuje się stylowo. Jest zarazem kruche i trwałe. Można je na wiele sposobów obrabiać nie tracąc przy tym jego właściwości. Od wieków fascynuje ono artystów, którzy wykorzystują je zarówno do tworzenia przedmiotów użytkowych jak np. lustra jak i tych unikatowych typu biżuteria i inne ozdoby. Wyroby szklane, które liczą sobie tysiące lat wciąż zachwycają nas swoim blaskiem, formami oraz kolorem. Zapraszamy was w podróż po 5 znanych, wybranych przez nas muzeach szkła, w których można podziwiać dzieła słynnych artystów, którzy tworzyli kiedyś lub tworzą dziś właśnie w szkle.
1. Muzeum Antycznego Szkła w Zadarze
Chorwackie miasto Zadar to miejsce o wyjątkowej, liczącej ponad 3000 lat historii oraz imponującym dziedzictwie kulturowym. Na zwiedzających czekają tam liczne atrakcje turystyczne i wszelkie wygody, których potrzebuje współczesny turysta. Unikatową na skalę światową atrakcją miasta jest Muzeum Szkła Antycznego. Na powierzchni 2575 metrów kwadratowych zgromadzono około 2000 szklanych przedmiotów pochodzących z okresu od I w.p.n.e. do V w. n.e. Przedmioty, które można podziwiać zostały znalezione na terenie Zadaru, Ninie, Starigradu pod Velebitem oraz Asserii, koło Benkovaca. W zbiorach znajdują się gotowe przedmioty, a także narzędzia do obróbki szkła. Poza pomieszczeniami ekspozycyjnymi, na terenie muzeum mieści się też specjalistyczna biblioteka, sala konferencyjna, warsztat, w którym można zobaczyć pokaz umiejętności kształtowania szkła oraz sklep z pamiątkami.
2. Corning Museum of Glass
To znane na całym świecie muzeum położone w Corning, w stanie Nowy Jork, w całości poświęcone sztuce, historii i nauce obróbki szkła. Tamtejsza kolekcja szklanych eksponatów jest najsłynniejszą i najbardziej wszechstronną na całym świecie ekspozycją dzieł wykonanych ze szkła. We wnętrzu muzeum można obejrzeć dorobek artystów pochodzących z różnych części świata: Bliskiego Wschodu, Azji, Europy i obu Ameryk, od starożytności aż po czasy współczesne. Na kolekcję eksponatów składa się imponująca liczba 45 000 szklanych przedmiotów, z których część liczy sobie już ponad 3500 lat. Zbiór obejmuje dzieła wielu znanych i cenionych artystów jak Klaus Moje czy Karen LaMonte. Galerie prezentują dorobek bardzo wielu krajów, ze wszystkich okresów historycznych, w którym szkło było produkowane: zaczynając od początków produkcji szkła przez szkło rzymskie, szkło w świecie islamskim, szkło weneckie aż po nowoczesne szkło. Poza oglądaniem wspaniałych eksponatów w muzeum organizowane są również specjalne pokazy, które pomagają lepiej zrozumieć historię tworzenia dzieł w tym materiale.
3. Muzeum of Glass, Tacoma
Muzeum to znajduje się w Tacoma, w stanie Waszyngton i jest miejscem, w którym w sposób szczególny pielęgnuje się działalność artystyczną. Zostało ono zaprojektowane przez kanadyjskiego architekta Arthura Ericksona i było pierwszym dużym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych. Oficjalne otwarcie nastąpiło 6 lipca 2002 roku. Najbardziej uderzającym elementem architektury muzeum jest budynek w kształcie stożka „hot shop”, w którym dokonuje się procesu kształtowania szkła. Powierzchnia muzeum wynosi 7 000 metrów kwadratowych, w tym 1200 metrów otwartej przestrzeni wystawienniczej i 650 metrów kwadratowych (stożek), gdzie zespoły artystyczne zajmują się obróbką szkła i gdzie pracują się nad ukończeniem swojego dzieła. Co roku w kompleksie muzealnym gości tysiące turystów, a obiekt zyskuje liczne wyróżnienia prezentując dzieła artystów znanych i rozpoznawanych na arenie międzynarodowej. W muzeum znajduje się wiele wystaw stałych jak np.: „Kolekcja szkła XX i XXI wieku”, jak również wystawy czasowe. Muzeum z centrum Tacomy łączy wzniesiony według projektu znanego, lokalnego artysty Dale Chihuly 500-metrowy most.
4. Shanghai Muzeum of Glass (SHMOG)
Sam projekt tego chińskiego muzeum jest częścią większej kampanii, która miała ma celu podniesienie Szanghaju do rangi ważnego ośrodka kultury i sztuki poprzez wzniesienie 100 muzeów w ciągu 10 lat. Muzeum to organizacja non-profit, która została sfinansowana przez Shanghai Glass Co. Wizją muzeum było pokazanie nieograniczonych możliwości jakie daje szkło i dzięki temu skrócenie dystansu między szkłem, a innymi formami sztuki. Wnętrza muzeum zostały zaprojektowane w nowoczesnym stylu. Do pomalowania podłóg, mebli i ścian użyto lakierowanego na czarno szkła, pozostała część struktury została nietknięta. Na terenie muzeum można obejrzeć zarówno dzieła dawnej sztuki szklarskiej jak i te współczesne. Wchodząc do wnętrza budynku zwiedzający wkraczają w świat magicznego, zmiennego, kolorowego, musującego i krystalicznie czystego szkła dzięki koncepcji interakcji i multimedialnych rozwiązań zastosowanych podczas prezentacji eksponatów.
5. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
W naszym zestawieniu nie możemy zapomnieć o najbardziej znanym obiekcie w Polsce, w którym prezentowane są szklane dzieła sztuki, czyli Centrum Dziedzictwa Szkła, obiekcie turystyczno-kulturalnym, znajdującym się w Krośnie. W jego wnętrzach prezentowana jest tematyka hutnictwa szkła i ogólnie szklanej twórczości. W budynku głównym można uczestniczyć w prezentacjach produkcji szkła i zobaczyć na własne oczy jak powstają przedmioty dekoracyjne. Można również samodzielnie spróbować wydmuchać szklaną formę lub uczestniczyć w warsztatach obróbki oraz zdobienia szkła. Dodatkowo, w głównym budynku znajdują się sale wystaw czasowych, sklep z pamiątkami i sala kinowo-konferencyjna. W skład centrum wchodzą także piwnice przedprożne, gdzie znajdują się ekspozycje najcenniejszych dzieł sztuki szklanej wykonane przez wielkich artystów, którzy działają lub są związani z Krosnem jak Stanisław, Paweł oraz Stanisław Jan Borowscy, Maciej Habrat, Stanisław Mól i inni. W podziemiach znajduje się sala „szkła w fizyce”, w której turyści poznają właściwości szkła przeprowadzając samodzielne eksperymenty na szklanych rekwizytach. W podziemiach można też zobaczyć przykłady szkła wykonanego dla słynnych, światowych marek, w tym weneckiego Murano.
Szkło – materiał, który przetrwał tysiące lat
Muzea, w których prezentowane są naczynia, ozdoby, rzeźby i inne eksponaty ze szkła to dla zwiedzających wspaniała lekcja historii i równocześnie uczta dla oczu. Bogactwo form, różnorodność kolorystyczna oraz precyzja wykonania dzieł sprzed tysiąca lat pokazują jak niesamowitym materiałem jest szkło i jak mocno rozwinięta była jego produkcja i obróbka już wieki temu. W muzeach, o których mowa w zestawieniu można podziwiać dorobek artystów żyjących w czasach starożytnych jak i tych współczesnych. Położenie muzeów sprawia, że dla większości z nas są to widoki, które możemy podziwiać tylko na zdjęciach. Jednak będąc w pobliżu Krosna warto zajrzeć chociażby do tamtejszego Centrum Dziedzictwa Szkła, bo znajdują się tam zbiory naprawdę godne uwagi.
A wszystkich tych, którzy kochają szkło i chcieliby wprowadzić szklane akcenty do swojego domu zapraszamy na stronę Świat Szkła, za pośrednictwem której można zamówić różnego typu szklane elementy do swojego domu.