Dlaczego włosy wypadają?

[REKLAMA]

Piękne, gęste, zadbane włosy dodają urody i sprawiają, że wygląda się młodo i atrakcyjnie. Niestety, są one narażone na rozmaite szkodliwe czynniki i choroby, przez które tracą blask, stają się matowe i łamliwe, a co najgorsze – wypadają. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Z tekstu dowiesz się:

  • czy za wypadanie włosów może być odpowiedzialna dieta i nieprawidłowa pielęgnacja,
  • jakie choroby mogą powodować nadmierne wypadanie włosów,
  • czym jest łysienie androgenowe i łysienie plackowate.

Człowiek posiada na skórze głowy około 100–150 tys. mieszków włosowych, z których wyrastają włosy. Rosną one z prędkością około 1 centymetra na miesiąc, ale to tempo zależy m.in. od wieku, pory roku czy stanu zdrowia organizmu. Każdy człowiek codziennie w naturalny sposób traci około 100–150 włosów, które następnie odrastają. Jest to zupełnie normalne zjawisko, dlatego nie zawsze powinno niepokoić – gorzej, jeśli zauważamy u siebie nasilone wypadanie włosów, np. podczas czesania, a fryzura staje się widocznie mniej bujna i gęsta.

Wypadanie włosów a dieta

Jednym z czynników mogących powodować nadmierne wypadanie włosów jest nieprawidłowa dieta, w wyniku której organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Dla mocnych, zdrowych i pięknych włosów jest korzystna pobudzająca do pracy mieszki włosowe witamina A, którą można znaleźć m.in. w marchewce, produktach mlecznych i rybach. Niezbędne są też witaminy z grupy B oraz witamina E, które stymulują wzrost nowych włosów. Źródłem witamin z grup B są m.in. produkty pełnoziarniste, sery żółte, mleko i brokuły, a witaminy E – m.in. orzechy i migdały. Oprócz tego, w diecie powinny znajdować się wielonienasycone kwasy tłuszczowe, produkty bogate w żelazo, miedź, siarkę i cynk, a także duże ilości wody, która dostarcza włosom cennych soli mineralnych.

Wypadanie włosów a styl życia

Wypadanie włosów może być spowodowane przez ogólnie rozumiany niezdrowy tryb życia: przewlekły stres, niedostateczną ilość snu, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Olbrzymie znaczenie ma także pielęgnacja – częste farbowanie, suszenie, prostowanie, nawijanie na wałki czy tapirowanie włosów szybko odbija się na ich kondycji. By uniknąć wypadania włosów, należy używać delikatnych szamponów, bardzo dokładnie spłukiwać pianę ciepłą, ale nie gorącą wodą, a jeśli to możliwe – pozostawić włosy do wyschnięcia lub użyć suszarki z chłodnym nawiewem. Do czesania najlepiej wybrać grzebień z rzadkimi zębami. Warto też ograniczyć spinanie włosów w ciasne kucyki czy warkocze, gdyż napięcie włosów może zwiększać ich wypadanie.

Wypadanie włosów – przyczyny zdrowotne

Przyczyny wypadania włosów bywają związane z problemami zdrowotnymi – może ono towarzyszyć takim chorobom, jak:

  • zaburzenia hormonalne (zespół policystycznych jajników, przekwitanie)
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy, np. w chorobie Hashimoto,
  • niedokrwistość
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • kiła,
  • grypa przebiegająca z wysoką gorączką.

Wypadanie włosów miewa również charakter polekowy – do leków najczęściej powodujących kłopoty z włosami zalicza się m.in. środki nasercowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwkrzepliwe, przeciwdepresyjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Informacja o tym, czy dany lek może powodować wypadanie włosów, znajduje się w ulotce. Zawsze można o to dopytać również lekarza, który dobiera terapię właściwą dla danej choroby (endokrynolog – choroby tarczycy, diabetolog – cukrzyca, wenerolog – kiła itp.).

Łysienie – więcej niż wypadanie włosów

Z łysieniem mamy do czynienia, gdy codziennie tracimy dużo włosów, fryzura staje się widocznie mniej gęsta, zaczyna być widać skórę głowy. Istnieje wiele możliwych przyczyn łysienia oraz jego różne odmian. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • łysienie androgenowe – ma podłoże środowiskowe i genetyczne, związane jest m.in. z wysokim poziomem androgenów w organizmie, występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (mężczyźni zazwyczaj tracą włosy na czole i szczycie głowy, u kobiet występuje przerzedzenie włosów na szczycie głowy);
  • łysienie plackowate – w tym przypadku dochodzi do nagłego pojawienia się na skórze głowy okrągłych lub owalnych ognisk zupełnie pozbawionych włosów, w jego rozwoju dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne, autoimmunologiczne oraz stres. Czasami choroba cofa się samoistnie.

Wypadanie włosów oraz łysienie można, a nawet trzeba leczyć – zajmuje się tym przeważnie dermatolog. Nie lekceważmy sytuacji, gdy podczas codziennego czesania na grzebieniu pozostają pęki włosów, bo może to być niekiedy objaw poważniejszych problemów.

One thought on “Dlaczego włosy wypadają?

  1. Justyna

    31 lipca, 2019 at 11:44pm

    Dieta poprawia czuprynki 😉 to najprawdziwsza prawda!

Dodaj komentarz

Email niezostanie opublikowany. Imię i Email są obowiązkowe.