Dolegliwości bólowe w okolicach stawów o charakterze przewlekłym nazywane są schorzeniami reumatycznymi. Najczęstszą i najbardziej znaną z chorób w tym obszarze jest reumatoidalne zapalenie stawów, jednak pod określeniem reumatyzm kryje się wiele jednostek chorobowych, związanych z bólem stawów.
Objawy reumatyzmu
Charakterystyczna dla schorzeń reumatycznych jest sztywność oraz ból w obrębie stawów, jak również obrzęk i zaczerwienienie. Wymienione objawy pojawiają się najczęściej rano, po okresie nocnej nieruchomości stawów. Ich nasilenie i charakter niejednokrotnie utrudniają wykonywanie codziennych czynności.
Więcej o objawach przeczytasz na stronie: http://reumatyzm.net.pl/reumatyzm/objawy-reumatyzmu/
Przyczyny reumatyzmu
Na wstępie należy nadmienić, że faktyczną przyczyną bólu reumatycznego jest stan zapalny tkanek, których dotyczy choroba. Owo zapalenie jest z kolei skutkiem uszkodzenia tkanek układu ruchu – kości, stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. Defekty w układzie ruchu są najczęściej wynikiem wieloletnich przeciążeń oraz mikro urazów, pojawiających się między innymi wskutek wad postawy lub nadwagi.
Specjaliści nie precyzują konkretnej etiologii reumatyzmu. Wśród przyczyn w pierwszej kolejności wymieniane są predyspozycje genetyczne. Z tego względu warto brać pod uwagę ryzyko zapadnięcia na reumatyzm, jeśli któryś z członków bliższej rodziny cierpi na to schorzenie.
Inną grupą czynników, wpływających na pojawienie się bólu reumatycznego są wirusy, stymulujące układ odpornościowy i sprawiające, że zaczyna on atakować własne tkanki.
Nie bez znaczenia są warunki środowiskowe oraz codzienne przyzwyczajenia, które z pozoru niewinne mogą leżeć u podłoża reumatyzmu. Nieprawidłowa dieta, nałogi oraz zbyt obciążający tryb życia to jedne z czynników warte rozważenia w profilaktyce reumatyzmu. Niejednokrotnie bowiem mają one swój negatywny wpływ na kondycję układu ruchowego.
Leczenie reumatyzmu
Leczenie reumatyzmu opiera się w pierwszej kolejności na zlikwidowaniu bólu, który paraliżuje i uniemożliwia udział w rehabilitacji. W tym celu stosowane są środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które łagodzą ból, a w najlepszym wypadku całkowicie go likwidują. Działanie wspomnianych leków jest najczęściej natychmiastowe, co pozwala choremu na udział w rehabilitacji.
Glikokortykosteroidy to leki hamujące proces niszczenia stawów oraz likwidujące objawy stanu zapalnego. Z uwagi na spore ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz ich obciążający wpływ na organizm chorego, zaleca się stosować je jak najkrócej.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają charakter objawowy, a ich działanie opiera się na zmniejszeniu symptomów stanu zapalnego. Ich stosowanie nie hamuje jednak rozwoju choroby.
Kluczowym elementem leczenia reumatyzmu jest rehabilitacja ruchowa. Ćwiczenia fizyczne są w stanie zapobiec pogłębianiu się reumatyzmu, dlatego stanowią najważniejszy aspekt terapii.
Reasumując, termin reumatyzm oznacza różnego rodzaju schorzenia reumatyczne dotyczące osób z obciążeniami genetycznymi oraz środowiskowymi. Nie istnieje jednoznacznie określona przyczyna powstawania reumatyzmu, jednak zalecane są działania profilaktyczne, zmniejszające ryzyko zapadnięcia na omawiane dolegliwości. Z uwagi na zróżnicowany charakter reumatyzmu, jego leczenie uzależnione jest w dużej mierze od rodzaju choroby oraz umiejscowienia stawów, których dotyczy. Jednak niezależnie od typu schorzenia bardzo ważna jest aktywność ruchowa, na której opiera się leczenie oraz zlikwidowanie bólu, który uniemożliwia choremu zarówno rehabilitację, jak i codzienne funkcjonowanie i znacząco obniża jakość życia.
Artykuł pod redakcją serwisu http://reumatyzm.net.pl/