Każdy z nas zapewne niejednokrotnie usłyszał słowo depresja. Użycie tego określenia jest powszechne, mimo to nie zawsze oddaje jego prawdziwe znaczenie. Kiedy ktoś jest smutny, ma doła, coś mu się nie uda lub boryka się z jakimś problemem często mówi o sobie jako o osobie z depresją. Czymś zupełnie codziennym i normalnym jest, że w różnych sytuacjach pojawiają się u nas pewne emocje. Na przykład gdy nie uda nam się zdać egzaminu lub pokłócimy się z kimś, to możemy się czuć wówczas smutni i przybici. Mimo to sam smutny nastrój nie świadczy o chorowaniu na depresję.
Depresja – określenie medyczne.
Depresja to choroba czy też zaburzenie klasyfikowane w ICD-10 pod F32 i F33 wraz z podpunktami. Omawiany problem dotyczy naszego zdrowia psychicznego. W terminologii psychiatrycznej odnosi się on do zespołów objawów depresyjnych w przebiegu chorób afektywnych, czyli takich które dotyczą nastroju. Schorzenie to objawia się między innymi:
- smutkiem,
- przygnębieniem,
- pesymistyczną oceną rzeczywistości,
- anhedonią (niemożliwością osiągnięcia szczęścia),
- amotywacją (nieumiejętnością lub niechęcią do podjęcia działań),
- niską samooceną,
- małą wiarą we własne możliwości,
- abulią (brakiem woli),
- poczuciem winy,
- spowolnieniem psychoruchowym,
- zwiększeniem lub zmniejszeniem apetytu,
- zaburzeniami rytmu dobowego,
- problemami ze snem,
- myślami samobójczymi,
- migreny,
- zmniejszone libido,
- suchość w gardle,
- przewlekłe zmęczenie.
Depresja – zachorowanie
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. U pacjentów z depresją dochodzi do zmian neurochemicznych związanych z ilością i funkcjonowaniem najważniejszych hormonów w ludzkim organizmie takich jak: serotonina, noradrenalina czy też dopamina. Zmniejszona ilość tych neuroprzekaźników powoduje objawy depresji. Na depresję chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni, choć kobiety niekiedy stereotypowo uważa się za bardziej emocjonalne, to statystyki pokazują, że w Polsce znacznie więcej mężczyzn dokonuje samobójstwa. Męska depresja jest niekiedy traktowana jako objaw słabości i mylona z niedopasowaniem do tradycyjnych ról społecznych. Mężczyźni wbrew stereotypom nie powinni obawiać się mówienia o swoich emocjach, gdyż zdrowie psychiczne powinno być równie ważne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Depresja – czynniki ryzyka
Kto choruje na depresję? Jak już wcześniej wspominaliśmy według danych Światowej Organizacji Zdrowia na depresję choruje coraz to więcej osób. Czynnikami szczególnego ryzyka są tutaj na przykład długotrwały (przewlekły) stres, natłok obowiązków, uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy też inaczej zwanych substancji psychoaktywnych, niektóre leki (np. te podawane pacjentom chorującym na Parkinsona), zmiany hormonalne, choroby takie jak niedoczynność tarczycy i wiele innych czynników.
Jak zwalczać depresję?
Depresja to choroba i należy podjąć odpowiednie kroki, aby ją wyleczyć. Pierwszym krokiem jest zaobserwowanie problematycznych objawów i konsultacja ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Lekarze psychiatrzy na depresję najczęściej zalecają przyjmowanie leków antydepresyjnych oraz konsultacje psychoterapeutyczne. Wiele osób obawia się psychoterapii, która w obecnych czasach jest najlepszym narzędziem rozwiązywania problemów. Mimo to o terapię jest coraz łatwiej, gdyż współcześnie możemy skorzystać z niej także korzystając z urządzeń komunikacji elektronicznej. Na stronie internetowej psychoterapia24.online możemy umówić się na konsultację online i już dziś zacząć dbać o swoje zdrowie psychiczne.
Obraz Lukas Bieri z Pixabay