Badminton (znany także pod nazwą „kometka”) to sport, w którym swoich sił próbował niemalże każdy. Jest popularny głównie dlatego, że nie wymaga dużych nakładów finansowych – zestaw rakietek i lotkę można kupić nawet za kilka złotych.
Oczywiście, trudno oczekiwać, aby były one najwyższej jakości, ale początkujący gracz, który jeszcze nie wie, czy ten sport mu się spodoba, może kupić tani sprzęt i nie ryzykować niewłaściwego ulokowania dużej gotówki. W badmintona gramy zazwyczaj na powietrzu – jeśli tylko jest w miarę ciepło, a wiatr nie jest zbyt duży. Co jednak zrobić, kiedy polubimy ten sport, a nadejdzie zima, wichury i ogólnie złe warunki atmosferyczne. Gdzie grać w badmintona?
Nazwy „badminton” i „kometka” często są używane zamiennie, ale tak naprawdę oznaczają odrobinę coś innego. „Kometką” możemy określić odbijanie lotki na powietrzu, gdzie na tor jej lotu może wpływać wiatr. W takich warunkach gra odbywa się także często bez ściśle wyznaczonego boiska.
Natomiast „badminton” w ścisłym tego słowa znaczeniu to dyscyplina olimpijska. Odbywa się na specjalnej hali, która jest otoczona siatką. Musi być ona także odpowiednio oświetlona. Zawodnicy zakładają specjalne buty do gry w badmintona. W takich warunkach odbywają się profesjonalne mecze, także te olimpijskie.
Gdzie grać w badmintona jeśli chcemy potraktować ten sport poważnie?
Na hali, zdecydowanie. Warszawa to miasto, w którym znajdziemy około czterdziestu hal, na których można uprawiać badminton. Wiele znajduje się także w okolicy Warszawy – Konstancinie, Otwocku, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Pruszkowie czy Raszynie.
Halę na konkretną godzinę można zarezerwować za pomocą specjalnej strony internetowej, na której znajduje się spis wszystkich dogodnych miejsc do gry w badmintona. Oczywiście, Warszawa to nie jedyne miasto, w którym można uprawiać ten sport na hali. W każdy dużym mieście (i niektórych małych) znajdują się dogodne miejsca.
Jak zacząć swoją przygodę z badmintonem?
Jeśli nie od razu chcemy inwestować w profesjonalny sprzęt (choć taki dla początkującego zawodnika można kupić już za sto złotych), wypożyczmy rakiety i lotkę albo zacznijmy grę bardzo prostymi rakietkami z supermarketu. Do gry w badmintona konieczny jest też oczywiście partner.
Czasem gra odbywa się w dwie osoby, a czasami w cztery – dwóch kontra dwóch. Możesz zaprosić do gry znajomych albo znaleźć chętnego zawodnika poprzez stronę lub forum dla graczy. Wynajmijcie jedną z hal lub, przy dobrej pogodzie, kort i po prostu zacznijcie grać. Być może okaże się, że pokochasz tę dyscyplinę. Warto – gra w badmintona niesie za sobą bowiem wiele zalet.
Ta dyscyplina jest ogólnorozwojowa. Świetnie wpływa na refleks, spostrzegawczość, a także poprawia wydolność i siłę. Zawodnicy badmintona mają świetną kondycję. Sport ten jest bezkontaktowy, a co za tym idzie – trudniej o kontuzję. Jego zalety doceniła także NASA oraz armia rosyjska – zalecają one badminton jako ogólnorozwojowy sport dla astronautów i żołnierzy.
Jak w przypadku wielu dyscyplin sportowych, niezwykle ważny w tym sporcie jest odpowiedni dobór obuwia. Można zainwestować w tańsze lotki i rakietki, ale w przypadku wyboru butów trzeba kierować się przede wszystkim jakością. To one w dużej mierze decydują o naszym bezpieczeństwie.
Jeśli rozważamy rozpoczęcie przygody z badmintonem na poważnie, warto od początku korzystać ze wskazówek profesjonalnego trenera. Podpowie on, jak prawidłowo trzymać rakietę, jak uderzać, a także jak pracować nogami, aby uniknąć kontuzji. W tym sporcie kluczową umiejętnością jest szybkość, dlatego warto dodatkowo ćwiczyć mięśnie nóg. Świetnie sprawdzi się tutaj bieganie oraz jazda na rowerze.
Wiemy już gdzie grać w badmintona, od jakich inwestycji zacząć i jakie korzyści otrzymamy, trenując ten sport. Pora na spróbowanie, czym jest ta gra w praktyce.
Artykuł napisano dla klubu Badmintomania!, gdzie mogą grać w badmintona zarówno początkujący, jak i zaawansowani.