Ileostomia to zabieg polegający na wyprowadzeniu jelita cienkiego przez powłoki brzucha na zewnątrz. Wykonuje się go, aby umożliwić ujście treści jelitowej, która ze względu na chorobę nie może być odprowadzana w naturalny sposób. Ileostomia gwarantuje choremu trwałość funkcji życiowych i chroni przed groźnym dla życia i zdrowia zaleganiu treści pokarmowych w układzie trawiennym. Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent wypróżnia się do specjalnego woreczka umieszczonego bezpośrednio przy wyprowadzonym na zewnątrz jelicie. W skład zestawu ileostomii wchodzą również specjalne płytki ułatwiające obsługę stomii.
Ileostomia – kiedy jest konieczna?
Ileostomia nie należy do przyjemnych zabiegów i wpływa na pogorszenie komfortu życia pacjenta (głównie w sferze psychicznej), jednak w niektórych przepadkach jest absolutnie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykonuje się ją, gdy dolny odcinek przewodu pokarmowego, czyli jelito grube, musi być usunięty. Zabieg najczęściej towarzyszy nowotworowi jelita grubego, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna albo polipowatości rodzinnej. Zdarza się również, że ileostomia jest wykonywana u pacjentów chorujących na nowotwór jelita cienkiego, który w efekcie prowadzi do usunięcia tej części układu trawiennego.
Dieta osób z ileostomią – co jeść?
Dobrą wiadomością dla osób, u których została wykonana ileostomia, jest to, że nie muszą przestrzegać ściśle określonej diety. Jadłospis powinien być natomiast dostosowany do choroby, która była bezpośrednią przyczyną zabiegu. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i nie będę utrudniać codziennego funkcjonowania ze stomią. Pacjent powinien zatem przede wszystkim wyeliminować z diety potrawy i produkty, po których czuje się źle, a jego brzuch robi się twardy i wzdęty. Ponadto konieczne jest bardzo dokładne gryzienie i powolne jedzenie, które pozwoli na strawienie większej części pożywienia już w jamie ustnej. Dzięki temu kolejne odcinki układu trawiennego nie będą nadmiernie obciążone. Trzeba wiedzieć, że jadłospis osób żyjących z ileostomią powinien być ubogi w błonnik, ponieważ ta substancja może doprowadzić do biegunki. Warto dodać, że wielu pacjentów skarży na nie najlepsze samopoczucie po spożyciu pomarańczy, grejpfrutow, mandarynek, surowych jabłek, prażonej kukurydzy, wiórków kokosowych, maku i szczypiorku, ale wszystko to kwestia indywidualna. Należy więc przede wszystkim bacznie obserwować organizm, by zrozumieć, co mu szkodzi. Warto również przyglądać się workowi stomijnemu – jeśli znajdują się w nim niestrawione resztki pożywienia, lepiej zrezygnować ze spożywania nieprzyswajanych produktów. Najwyraźniej organizm nie potrafi sobie poradzić z ich przetworzeniem.
Ileostomia a przyjmowanie płynów
U osób z ileostomią niezwykle ważną rolę odgrywa przyjmowanie płynów. Pacjenci powinni pić co najmniej 2l napojów dziennie. Chorzy mogą pić nie tylko życiodajną wodę, ale także soki owocowe, herbatki owocowe i ziołowe, zwykłą herbatę, a nawet kawę. Pacjenci powinni jednak pamiętać, że najważniejsze jest częste przyjmowanie niewielkich ilości płynów na raz. Dzięki temu praca układy trawiennego nie zostanie zaburzona.
Choć dla wielu osób życie z ileostomią wydaje się być drogą przez mękę, w rzeczywistości nie musi być trudne. Wystarczy zachowanie podstawowych zasad odżywiania i dbanie o higienę woreczków ileostomijnych. Wszystko inne to kwestia przyzwyczajenia.