Szczepienia ochronne dla dzieci i dorosłych w Krakowie

Spread the love

W ostatnich latach głośno było o protestach osób sprzeciwiających się szczepieniom dla dzieci, które publicznie krytykowały ustawy o obowiązkowych szczepieniach w szkołach. Oczywiście, każdy ma prawo do decydowania w zgodzie ze swoim światopoglądem, ale czy aby na pewno powinniśmy tak bardzo obawiać się szczepionek?

Przede wszystkim należy stwierdzić, że szczepić można się na wiele schorzeń i z pewnością szczepienie szczepieniu nierówne, a więc nie należy ich „wrzucać do jednego worka” i z góry zakładać, że wszystkie są tak samo niebezpieczne. Wystarczy choćby wspomnieć, że oprócz możliwości ochrony przed takimi zagrożeniami jak tężec, ospa, odra, wirusowe zapalenie wątroby, czy posocznica, bardzo popularnym w Polsce rozwiązaniem są sezonowe szczepienia ochronne przeciwko grypie. Co roku korzysta z nich wiele milionów osób, zwłaszcza w dużych skupiskach ludzkich, takich jak Kraków, Warszawa, czy aglomeracja śląska, w których to miejscach ryzyko zarażenia drogą kropelkową jest z oczywistych względów o wiele większe.

W odniesieniu do wspomnianych wyżej różnych typów szczepień ochronnych dla dzieci i dorosłych, ryzyko zagrożenia powikłaniami jest bardzo różne. Przeciwnicy obowiązkowych szczepień zwracają szczególną uwagę na tak zwane niepożądane odczyny poszczepienne i wskazują, że niektóre rodzaje szczepionek niosą za sobą większe niebezpieczeństwo wystąpienia takich powikłań, jak: porażenie wiotkie, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zespół Guillaina-Barrégo, wstrząs anafilaktyczny, czy encefalopatia. Ale po pierwsze należy bardzo wyraźnie podkreślić, że podobne wypadki mają miejsce rzadko i procent osób dotkniętych powikłaniami w stosunku do wszystkich szczepiących się jest znikomy. Po drugie – i jest to argument czysto racjonalny – wiele działań ludzkich niesie ryzyko zagrożeń, ale nie znaczy to, że powinniśmy z nich rezygnować, jeśli ich pozytywne skutki są daleko bardziej istotne. Po trzecie wreszcie, w większości przypadków zaburzenia mają jednak charakter łagodny, miejscowy i są łatwe w leczeniu, a w przypadku szczepień ochronnych niemal nie występują.

Reasumując, oprócz gwarantowanej ochrony przed chorobami zakaźnymi, groźnymi dla życia człowieka, możemy się ochronić także przed sezonowymi epidemiami, które w szybkim tempie rozprzestrzeniają się w dużych miastach, skutecznie utrudniając życie. W Krakowie jednym z ośrodków, który oferuje m.in. pakiety szczepionkowe dla firm oraz szczepienia ochronne i szczepienia dla dzieci, jest Centrum Medyczne iMed, oferujące skuteczne i sprawdzone szczepionki w atrakcyjnych cenach.

Dodaj komentarz

Your email will not be published. Name and Email fields are required.

*